Zaoberáme sa analýzou kovov, plastov, gumy, kompozitov, alebo organických materiálov, dreva a pod. Disponujeme špičkovými laboratóriami, lokalizovanými na viacerých pracoviskách: Ústave materiálov, Ústave výskumu progresívnych technológií a Centre pre nanodiagnostiku materiálov. Čiastkové analýzy vody, pôdy alebo dreva realizuje pracovisko Ústav integrovanej bezpečnosti.
Image from Freepik
Venujeme sa identifikácii príčin zlyhania / porúch materiálov, súčiastok, strojov, nástrojov a prípravkov..
Zisťovanie okamžitej rýchlosti korózie zliatin, starnutie materiálov (vplyv teploty, vlhkosti, UV žiarenia, radiácie) ...
Kryštalografia, stanovenie zvyškového austenitu, stanovenie zvyškových napätí po tepelnom spracovaní, analýza textúry...
learn more Meranie termo-fyzikálnych vlastností materiálov, modelovanie fázových rovnováh a difúznych procesov...
Húževnatosť, tvrdosť, skúšky v tlaku, ohybe a dvojitom strihu kalibrovanými zariadeniami, reologické vlastnosti...
Meranie elektrických a dielektrických vlastností izolantov, meranie modulárnej a impedančnej spektroskopie materiálov...
Analýz chemického zloženia väčšinou kovových materiálov s mikroskopmi s využitím analyzátorov EDX, XRD, RTG...
Zaoberáme sa meraním odolnosti voči korózii, realizujeme korózne skúšky, náchylnosť na atmosférickú, jamkovú alebo medzi kryštálovú koróziu a schopnosť pasivácie v rôznych pracovných prostrediach.
vo vlhkom a slanom prostredí s neutrálnym pH tzv. neutral salt spray test. Hmlová, kondenzačná komora CO-FO-ME-GRA CorrosionBox 400E testy v súlade s ISO 11503, ISO 1456, ISO 3768, ISO 3769, ISO 3770, ISO 4541, ISO 6270, ISO 7253, ISO 9227, ASTM B117, ASTM B287, ASTM B368 a DIN 40046, DIN 50021, DIN 50907, DIN 50958 a inými
Skúšky korózneho praskania pod napätím v koróznom prostredí tekutín v intervale teplôt od izbovej po 300 °C za súčasného pôsobenia všestranného tlaku do maximálne 20 MPa. Zariadenie na korózne skúšky pod napätím CORTEST.
Potenciostatické skúšky na zariadení potenciostat/galvanostat PGU 10 V-1A-IMP-S), STN EN ISO 17475.
Hodnotenie starnutia materiálov pôsobením zvýšenej teploty, vlhkosti, UV žiarenia alebo ozónu (ATR-FTIR Varian 660 MidIR) .
Testovanie radiačnej odolnosti, zhodnotenie radiačného poškodenia reaktorových ocelí.
Pri štruktúrnych analýzach materiálov sa využíva viacero špičkových mikroskopov a prístrojov: Rastrovací vysokorozlišovací elektrónový mikroskop JEOL 7600F s analyzátormi EDX, WDX a EBSD, Laserový konfokálny mikroskop ZEISS LSM 700, Transmisný elektrónový mikroskop Philips CM 300 LaB6 s digitálnou kamerou GATAN SC 200 Orius, Multifunkčný RTG difraktometer PanAnalytical EMPYREAN pre fázové analýzy v teplotnom intervale do 1100 °C, Elektrónový rastrovací mikroskop s fokusovaným iónovým zväzkom (FIB) vybavený systémom energeticky disperznej RTG spektroskopie (EDX), XPS/UPS/AES/ARPES/ISS/UHV FTIR spektroskopický systém, AFM mikroskop s integrovaným Raman spektrometrom a TERS spektrometriou, TEM, Transmisný elektrónový mikroskop s atomárnym rozlíšením JEM ARM 200cF s rozlišovacou schopnosťou 0,78 Å, Augerova mikrosonda JEOL JAMP 9510-F, SEM, Thermo Scientific Scios 2 DualBeam.
Kryštalografické charakteristiky stanovované v mikroobjemoch analyzovaných materiálov. Napr. stanovenie kryštalickej štruktúry, vyhodnotenie zloženia a hustoty kryštalografických defektov, stanovenie textúrnych vlastností povrchov a polykryštalických štruktúr (identifikácia fáz a rozhraní, určenie veľkosti a hraníc zŕn a ich orientácie).
Analýza povrchových vrstiev kovových a nekovových materiálov (degradácia, fraktografia, materiálové výbrusy). Ďalej napr. charakterizácia povrchov a rozhraní použitím Augerovej elektrónovej spektroskopie AES, stanovenie prvkového zloženia a kontaminácie povrchov, merania hĺbkových profilov vrstiev do hrúbok niekoľkých mikrometrov.
Analýza degradovaných povrchov v dôsledku abrazívneho, adhézneho, kavitačného, únavového a korózneho opotrebenia, ako aj na stanovenie drsnosti po aplikácii technologických operácií.
Charakterizácia vodivých aj nevodivých materiálov využitím transmisnej a rastrovacej elektrónovej mikroskopie.
Merania realizované pomocou transmisnej elektrónovej tomografie s rozlíšením 1 nm.
Kvalitatívna analýza magnetických a elektrostatických polí v mikro/nano vzorkách využitím techniky elektrónovej holografie s rozlíšením do 1 nm.
Stanovenie podielu zvyškového austenitu.
Stanovenie zvyškových napätí v hĺbkovom profile tepelne spracovaných dielcov.
Stanovenie veľkosti oblasti koherentného rozptylu.
Analýza textúry v deformovaných a liatych systémoch.
Väčšina termických analýz analýz, fázových rovnovnách a difúznych procesov sa stanovuje meraniami na štyroch základných zariadeniach: Simultánny Termický Analyzátor Netzsch STA 409CD, dilatometer NETZSCH DIL 402 C, diferenčný skenovací kalorimeter Perkin Elmer Diamond DSC.
Diferenčná termická analýza, diferenčná skenovacia kalorimetria / Termogravimetria (DTA,DSC/TG), pre určenie teplôt a entalpií fázových premien a priebeh niektorých degradačných procesov ako je napr. oxidácia alebo tepelný rozklad, podľa noriem ASTM E794-06, ASTM E1641-07. Prístroj: NETZSCH STA 409, teplotný rozsah 20 °C až 1600 °C, inertná atmosféra alebo vzduch.
Teplotná rozťažnosť, pre určenie koeficientu teplotnej rozťažnosti a teplôt fázových premien, podľa normy ASTM E228 - 11. Prístroj: dilatometer NETZSCH DIL 402 C, teplotný rozsah 20 °C až 1600 °C, inertná atmosféra.
Diferenčná skenovacia kalorimetria (DSC), pre určenie teplôt a entalpií fázových premien, teploty skelného prechodu a tepelnej kapacity, podľa noriem ASTM E793-06, ASTM E1269-11, ASTM E1356-08, ISO 11357-2, ISO 11357-3. Prístroj: diferenčný skenovací kalorimeter Perkin Elmer Diamond DSC, teplotný rozsah -70 °C až 600 °C, inertná atmosféra.
Počítačová simulácia pre analýzu fázových rovnováh a difúznych procesov a fázových premien v materiáloch. Softvéry: Thermo-Calc, Dictra, MATLAB + dostupné databázy (ocele, spájky).
Mechanické vlastnosti kovových a nekovových materiálov stanovované podľa platných noriem (STN EN ISO 7500-1, DIN 51220, DIN 51221, STN EN 6892, DIN 51223, DIN 51227, ASTM E-4, VDE 0113, ISO 5893) a ďalších. Maximálna zaťažovacia sila je 250 kN. Súčasťou prístroja je aj teplotná komora do 1000 °C. Zariadenie: Skúšobný stroj LABORTECH LabTest 5.250 Sp1
Skúšky tvrdosti podľa Vickersa (HV 0,01 až HV 10) v súlade s normou STN EN ISO 6507, Zariadenie ZWICK 3212
Skúšky tvrdosti podľa Rockwella v súlade s normou STN EN ISO 6508, Zariadenie: Škoda RB1
Skúšky tvrdosti podľa Brinella HBW 750/5 a HBW s guľôčkou priemeru 2,5 mm pre rôzne materiály) v súlade s normou STN EN ISO 6506.
Skúška rázovej húževnatosti podľa Charpyho, s rázovou energiou do 300 J v závislosť od sily a priehybu skúšobného telesa podľa STN EN ISO 14556 a rovnako aj v súlade s normou STN EN ISO 148-1 (Inštrumentované rázové kyvadlové kladivo doplnené vysokorýchlostnou snímacou kamerou zaznamenáva priebeh deformácie na vonkajšej strane skúšobnej vzorky). Na meranie je možné použiť inštrumentovaný a neinštrumentovaný hrot. Vzorky možno testovať v intervale od - 70 až do + 270 (+500) °C. Zariadenie: Inštrumentované rázové kyvadlové kladivo CHK-300 Skúšky tvrdosti podľa Vickersa (HV 0,01 až HV 10) v súlade s normou STN EN ISO 6507, Zariadenie ZWICK 3212
Skúšky v tlaku, ohybe, dvojitom strihu je možné realizovať pri zaťažení do 400 kN.
Meranie reologických vlastnosti, stanovovanie tokových vlastností termoplastov, meranie vulkanizačných kriviek kaučukov v rôznych teplotných a frekvenčných meracích režimoch (Rotačný reometer Reometer Bohlin Gemini II a reometer MonTech D-MDR 3000).
Meranie elektrických a dielektrických vlastností izolantov a polovodičov v tuhom stave. (TSDC Systém CONCEPT 90 s rozšírením o Quatro Cryosystém)
Meranie modulárnej a impedančnej spektroskopie materiálov - meranie konduktivity, rezistivity, impedancie, komplexnej permitivity pri rôznych frekvenciách elektrického prúdu (Spektrálny analyzátor SOLATRON 1260).
Na viacerých pracoviskách disponujeme prístrojovou analytikou na špičkovej úrovni, pri analýzach vieme zloženie stanoviť v rôznych materiáloch a vzorkách použitím metód Rutherford Backscattering Spectrometry (RBS), Particle Induced X-ray spectrometry (PIXE), Elastic Recoil Detection Analysis (ERDA), Nuclear Reaction Analysis (NRA), Iskrová optická emisná spektroskopia (Bruker OES Tasman Q4), Optická emisná spektroskopia s tlejivou plazmou (Spectruma GDOES GDA 750), Rastrovacia elektrónová mikroskopia (JEOL 7600F) a pridružené analyzátory EDX a WDX, TOC analyzátor Shimadzu pre organické látky v kvapalých vzorkách a pod.
Vysoko-citlivá analýza obsahu prvkov (od vodíka po urán) až s možnosťou rozlíšenia jednotlivých izotopov použitím metód (Rutherford Backscattering Spectrometry (RBS), Particle Induced X-ray spectrometry (PIXE), Elastic Recoil Detection Analysis (ERDA), Nuclear Reaction Analysis (NRA)). Analýza materiálov pomocou iónového zväzku umožňuje vysoko citlivú analýzu prítomnosti prvkov so schopnosťou rozlišovať aj jednotlivé izotopy a tiež kvantitatívne analyzovať nízke koncentrácie obsahu vodíka, prípadne deutéria a ďalších ľahkých prvkov s vysokou citlivosťou
Stanovenie vybraných prvkov lokálne pomocou EDS a EELS spojene s TEM mikroskopiou.
Stanovenie vybraných fyzikálno-chemických ukazovateľov vôd (podzemné, povrchové, pitné vody voda pre technologické účely atď.), stanovenia sa realizujú väčšinou štandardnými metódami spektrofotometricky alebo odmernou analýzou napr. obsah rôznych foriem dusíka, fosforečnany, obsah vápnika a horčíka a pod.) alebo pôd.
IIskrová optická
emisná spektroskopia (Bruker OES Tasman Q4) na kontrolu zloženia
nízkolegovaných aj ušľachtilých ocelí ako aj zliatin na báze
hliníka.
Optická emisná spektroskopia s tlejivou plazmou (Spectruma GDOES
GDA 750) na meranie zloženia rôznych kovových zliatin, dokonca aj niektorých
nekovových zlúčenín, vrátane možnosti hĺbkovej analýzy pomocou postupného
odprašovania vzorky do hĺbky niekoľko desiatok μm.
Pri vysokom zväčšení rádovo niekoľko 100x až 1000x
pomocou rastrovacej elektrónovej mikroskopie (JEOL 7600F) a pridružených
analyzátorov EDX a WDX. Dá sa napr. určiť približné chemické zloženie
jednotlivých častíc v rôznych materiáloch. Optimálne sú merania na elektricky
vodivých vzorkách, ale s určitými obmedzeniami sa dajú študovať aj el. nevodivé
vzorky.
Stanovenie TOC/TIC/TC (celkový organický uhlík, celkový anorganický uhlík a celkový uhlík) vo vzorkách vôd.
This site was created with the Nicepage